Pomník J.K.Tyla v Lochotínském parku


Rubriky

Pomník T.K.Tyla v Lochotínském parku
V roce 1885 byl z iniciativy spolku Radbuza založen spolek pro zbudování pomníku, jehož 37 členů se poprvé na ustavující schůzi sešlo v dubnu téhož roku. Záměrem spolku bylo, aby pomník byl postaven poblíž právě budovaného Velkého divadla při jehož otevření měl být pomník odhalen. Ovšem činnost spolku nebyla příliš intenzivní a tak novým plánem přijatým v roce 1905 bylo položení základního kamene pomníku v příštím roce u příležitosti 50. výročí úmrtí J.K.Tyla a jeho odhalení v roce 100. výročí narození Tyla, tedy v roce 1908. Uvažována však byla již jiná umístění a to buď v samém západním závěru Jungmannovy dnešní Americké ulice proti vyústění ulice Tylovy a nebo v parku pod Velkým divadlem v dnešních Smetanových sadech. Třetím později zvažovaným umístěním byl počátek Husovy ulice. Diskuze o umístění a obecně liknavý přístup pokračoval, takže k položení základního kamene v posledně zmiňované lokalitě došlo až 8. června 1908, tedy v době, kdy měl být pomník odhalen. Na návrh pomníku byla vypsána soutěž v níž byla oslovena  řada významných sochařů té doby, mezi nimi i plzeňský mladý nadaný sochař Vojtěch Šíp. Návrh pomníku byl vytvořen v roce 1909, a po jeho přijetí definitivní podoba návrhu 1911. Z důvodu nedostatku financí a vypuknutí první světové války bylo odhalení naplánování až na rok 1926. Tento termín se již podařilo dodržet a tak byl pomník úspěšně realizován kamenickou firmou Jan Cingroš s celkovými náklady 265 tisíc korun.
Záhy však na nátlak veřejnosti bylo hledáno jiné, vhodnější umístnění pomníku, neboť v samém sousedství, zejména na severní straně Husovy ulice, byly nevzhledné stodoly užívané jako nejrůznější skladiště. V polovině roku 1938 bylo zvažováno opět umístění v horní části Jungmannovy, dnes Americké ulice. Válečné události to však znemožnily. K přestěhování pomníku došlo nakonec až roku 1951, a to v souvislosti s budováním autobusového nádraží v Husově ulici. Nové umístění bylo pod strání v Lochotínském parku.

5 komentářů

 1. Milan Zahn Autor článkuReagovat

  Jak jsem slíbil, pořídil jsem fotografie nového umístění pomníku na Mikulášském náměstí. Je umístěn v severozápadní části osy rekonstruovaného parku na Mikulášském náměstí. Dosud je instalován jen jeho základ, přičemž sochařské prvky budou instalovány v průběhu příštího roku.

 2. Milan Zahn Autor článkuReagovat

  Tak tedy situace je taková, že pomník bude na jaře či v létě 2012 nově instalován do parku na Mikulášském náměstí, kde bude na hlídanějším místě a především bude umístění ve vztahu k hrobu J.K.Tyla. Již v současné době by měly být v parku patrné základy tohoto pomníku. Pokusím se je co nejdříve zdokumentovat.

 3. Milan Zahn Autor článkuReagovat

  Dnes jsem si to byl omrknout a opravdu pomník je pryč. Zbyla jen hromada zeminy, kusů betonu a základová deska. Osobně bych tipoval, že se pomník dočká stejného osudu, jako ten na Mikulášském hřbitově, tedy konzervace, depozitáře a na původní místo bude umístěna kopie. Ale tuto úvahu se pokusím co nejdříve ověřit.
  Co se nabídky na Aukru týče, opravdu, nabídka zde byla, ovšem jednalo se jen o dobovou pohlednici pomníku a bohužel již prodanou.

 4. Milan Zahn Autor článkuReagovat

  Tak to nemám nejmenší tušení. Přiznám se, že v těch končinách jsem už nebyl hezky dlouho, ale pokusím se popátrat, co se děje. Osobně si myslím, že půjde o nějaké restaurování či nebo nějaký stavební výkon, který si to vyžádal. Myslím, že nabídka na aukru je bohapustá recese.

 5. Fronkova Anna Autor článkuReagovat

  Dnes,3O.11.2O11 jsem šla ul.Pod Vinicemi a zjistila jsem,že tam není pomník J.K.Tyla,můžete mi sdělit,kam byl přemístěn,Na aukru jsem našla nabídku odpoupit ho do poloviny prosince 2O11 za 45 \kč.Děkuji za odpověď.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *