O webu

16.2.2018

Po hodně dlouhé době se opět vracím k tak trochu spícímu projektu O Plzni. Bylo dost času na přemýšlení jak dál s kdysi vytýčeným záměrem. Po mnohých úvahách zvítězil již loni naznačený koncept reportáží z toulek po Plzni, který bude čas od času doplňován o stránky s ucelenými tématy tak, jak se je podaří uzavřít. V neposlední řadě je přepracován i design stránek do jednodušší a především plně responzivní podoby tak, aby mohl být prohlížen i na kupříkladu mobilních telefonech jiných mobilních zařízeních. Nejdůležitější změnou by však měla být pravidelné doplňování nových informací a témat a uzavírání těch již dříve rozpracovaných. Pro starší rozpracovaná témata a články je určena kategorie Archiv kategorií, takže nic ze starších informací by nemělo zmizet. Nově by však tématické provázání mezi články měli zajišťovat štítky.

18.2.2017

Díky inspiraci na jednom webu zabývající se obdobnou tématikou jsem se rozhodl poněkud upravit koncept stránek. Původní striktní členění do tématických kategorií budou doplňovat Badatelské toulky, tedy jakési krátké reportáže z toulek po Plzni, ze kterých pochází fotografie i případné nejrůznější zajímavosti. Současně byla nasazena i poněkud modernější šablona a přeskupeny i stávající kategorie článků, což bude ještě dále propilováno. V neposlední řadě byly odstraněny nedůležité prvky webu. Určitým experimentem je pak umožnění přidávat komentáře i bez registrace.

Z historie

Nesmělé počátky tohoto projektu sahají do roku 2006, kdy byly publikovány první informace s tématikou plzeňského podzemí a později sakrálních staveb. Poté se dlouho nedělo nic až přišel rok 2009. Tehdy jsem se rozhodl nesystematicky publikované článečky a zajímavosti soustředit pod jednu střechu, na jedny webové stránky. A tak jsem začal pracovat na webových stránkách oplzni.org, které byly spuštěny v květnu 2009. Jednalo se o kompletně vlastní řešení v php a sql. Stránky jsou dosud plně funkční na adrese old.oplzni.eu. S postupem času a nárůstem publikovaných informací, především fotografií, se backendová část webu začala jevit jako nedostatečná, nepružná a málo komfortní. Proto došlo na přelomu roku 2010 a 2011 k přechodu na redakční systém WordPress pracující ve spolupráci se samostatnou fotogalerií ZenPhoto. Toto rozhodnutí se s odstupem času zdá být velmi rozumným a přínosným, ačkoliv přineslo i nejednu pernou chvilku.

Fotogalerie

Uložení fotografií je řešeno, jak již bylo řečeno, odděleně od vlastního redakčního systému v samostatné fotogalerii. Primárně je přístup do ní řešen odkazem u každého článku (ikona fotoaparátu na konci článku), který směřuje přímo k daným snímkům. Rovněž lze fotogalerii procházet nezávisle na webu (odkaz Fotogalerie v horním menu) a prohlížet ji. Struktura však ne zcela kopíruje strukturu webu, názvy jednotlivých složek jsou poplatné systémovým potřebám galerie, proto jsou někdy poněkud kostrbaté. Fotografie jsou zde „skladovány“ víceméně jak mi přijdou pod ruku, takže není neobvyklé, že se zde nacházejí velmi podobné snímky, někdy nepovedené snímky, snímky podivných detailů apod. Prostě, co jsem na daném místě k danému objektu vyfotil, to publikuji. U snímků se staním uvádět alespoň základní komentář, ale přiznám se, někdy je velmi obecný, jindy chybí úplně nebo je tam čas od času uveden nějaký ten nesmysl. Snímky k jednomu objektu nejsou nijak dále tématicky tříděny, pouze jsou chronologicky řazeny (doufám), takže to někdy vytváří zajímavý pel mel.
Co se původu fotografií týče, v drtivé většině případů se jedná o vlastní tvorbu. Pokud už použiji snímek jiného autora, což pokud si dobře vzpomínám je do teď jen ve dvou případech, výrazně na to upozorním. S tím je spojena i víceméně absence historických fotografií na webu, neboť se snažím vyhnout se autorskoprávním nesrovnalostem. Do budoucna se však budu muset vypořádat i s tímto, protože u některých témat, zejména objektů již dávno zaniklých, to ani jinak nepůjde.

Mapy

Každý jednotlivý článek se snažím doplnit mapkou tak, aby bylo zřejmé, kde se daný objekt nachází. Jako zdroj map preferuji MAPY.CZ neboj mi vyhovuje jejich zpracování, aktuálnost a především pro návštěvníka zajímavá nabídka mapových vrstev, což jediná smysluplná konkurence Google Maps nabídnout nemůže. Google Maps však využívám příležitostně pro dvě funkce, se kterými se mi na MAPY.CZ prostřednictvím API nechce zabývat, a to pokud potřebuji vyznačit plochu nebo označit více ulic v jedné lokalitě. V některých případech např. ulice, zastávky MHD či u některých starších článků využívám místo mapky vložené do článku odkaz pod článkem s logem MAPY.CZ.

Hvězdičky

Obsah webu vzniká postupně, jak čas a okolnosti dovolí. Někdy je však doba od např. pořízení fotografií zajímavého místa ke zjištění zajímavých relevantních informací o něm velmi dlouhá, proto publikuji články i v „nehotové“ podobě. Aby se návštěvních rychle zorientoval, přidal jsem od roku 2012 tři hvězdičky indikující následující:
jedna hvězdička – u článku je  pouze fotogalerie a mapka
dvě hvězdičky – u článku jsou základní informace, ale budou patrně ještě doplňovány
tři hvězdičky – článek je kompletní a doplňován bude maximálně formou komentářů

 Autorská práva – copyright

Licence Creative Commons

Webové stránky jako takové včetně obsahu (pokud není uvedeno jinak) jsou chráněny v rozsahu licenčního ujednání Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko (CC BY-NC 3.0).

Shrnutí licenčního ujednání je dostupné ZDE.
Plné znění licenčního ujednání je dostupné ZDE.

 

2 komentáře: „O webu

 1. Dobrý den,
  díval jsem se na web oplzni.eu a chtěl jsem vás upozornit na jednu službu, který by vás možná zaujala.
  Je to https://www.mapotic.com. Jedná se o službu na vytváření vlastních map (a jejich následné vkládání do webu, například).
  Z existujících map by vás mohlo zaujmout např. https://www.mapotic.com/fabriky, nebo https://www.mapotic.com/blikblik a desítky dalších – https://www.mapotic.com/dashboard.

  Díky a přeju hezký den
  Martin Kubát

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*