Tramvajová trať na Borská pole


Rubriky

Tramvajová trať na Borská pole bude prodloužením stávající tramvajové tratě linky číslo 4 z Košutky na Bory. V místech křižovatky ulic Klatovská a Kaplířova před dnešní konečnou této tramvajové linky se bude trať stáčet vpravo západním směrem do ulice Kaplířova. Zde se zhruba po 500 metrech v místě křižovatky s Dobřanskou ulicí přestavěnou na okružní bude nacházet nová tramvajová zastávka Dobřanská spolu s točnou tramvají, dopravním terminálem a parkovištěm P+R. Vlastní tramvajová trať bude dále pokračovat západním směrem přemostěním přes přivaděč I/27 z Klatov v místech bývalé lávky pro pěší k Západočeské univerzitě. Zde se trať bude stáčet severozápadním směrem a severně obcházet budovu Fakulty aplikovaných věd ZČU. Na úrovni křížení s ulicí Technickou vznikne tramvajová zastávka Západočeská univerzita. Poté se trať bude stáčet opět mírně jihozápadně až v prostoru východně od křižovatky ulic U Letiště a Podnikatelská dospěje ke konečné zastávce Borská pole. Celkový průběh zachycuje přehledová mapa:

Přehledová mapa tramvajové trati na Borská pole

Stávající konečná zastávka Bory bude spolu s obratištěm zrušena a přesunuta na Klatovskou ulici těsně před křižovatku Klatovské a Kaplířovy ulice. I tato křižovatka projde přestavbou tak, aby napojení Kaplířovy ulice na Klatovskou bylo kolmé. Za oběť však padne brána i hradba bývalých kasáren. Detailní podoba stavby je pak patrná z jednotlivých situačních plánů:

Zhotovitelem nové trati o délce 1,3 kilometru je konsorcium slovenských společností TSS GRADE a.s., Doprastav a.s. a české Doprastav CZ, spol s r.o. Investorem stavby je pak město Plzeň, které s dodavatelem podepsalo smlouvu dne 23. srpna 2018. Celkové náklady na výstavbu by měly činit 479,8 milionu korun bez DPH, přičemž cca 60 % nákladů bude hrazeno z Operačního programu Doprava ITI a z Integrovaného regionálního operačního programu. Dalších cca 170 milionu korun již vynaložilo město Plzeň na výkup potřebných pozemků.

Historie výstavby

Historie výstavby této tramvajové trati, resp. úvah o její výstavbě sahá hluboko do historie. Velmi podrobně je tato historie popsána na webu Plzeňské tramvaje: Dojedou někdy tramvaje na Borská pole? První hmatatelné známky výstavby lze zaznamenat v letech 2010/2011 při dokončení silničního přivaděče I/27 od Klatov. Ten byl v prodloužení Kaplířovy ulice směrem k Západočeské univerzitě překlenut lávkou pro pěší. Již tehdy však byly krajní podpěry koncipovány pro uložení budoucího tramvajového mostu, což je patrné i ze snímků pořízených v té době:

Dalším děním na stavbě tramvajové trati je kácení dřevin v Kaplířově ulici, tedy v místech trasy uvažované trati, které proběhlo v březnu roku 2019. 3. září 2018 došlo k předání staveniště a již za několik dní bylo započato s terénními pracemi. 6.10.2018 byla snesena lávka pro pěší přes silnici I/27.

Situaci na stavbě (současné i budoucí) detailněji zachycují 4.11.2018 následující fotografie:


Zdroje:

6 komentářů

 1. Karel Reagovat

  Mě by jen zajimalo jak dlouho stavba potrvá odklon autobusu linky č. 26 je zdlouhavé cestování, tak se ptám kdy zprovozní Kaplirovou ulici

 2. Petr Reagovat

  Po celé délce nové komunikace v Kaplířově ulici jsou v projektu oboustranně navrženy cyklopruhy či cyklostezky. Pokud si stáhnete do svého počítače výše uvedené situace stavby (obrázky), tak je uvidíte – jsou značeny tmavě růžovou barvou. Jsou i na mostním objektu přes dálniční přivaděč (silnici I/27)

 3. Honza Reagovat

  Jezdí po silnici jako doteď. Když bude cervena, tak to jedno přes chodník,jako doteď. A na přechodu pro CHODCE hlavně nezačnou slézat z kola, už bys nebyl správně cyklozmrd

 4. Sulla Reagovat

  Cyklistické a pejskaři jsou zvláštní skupinou lidí, kteří si myslí, že existují jen oni. Chovají se neurvale, nikdy je nepřehlédnete ani nepřeslechnete – viz slovník Milana…

 5. Milan Reagovat

  a kudy pojedou cykliste? na ty jste se opet vysrali !!!
  po zamkove dlazbe a chodnikach budou poskakovat sem a tam

  • Anonym Reagovat

   Dobrý den,
   myslím, že městská infrastruktura je důležitější, než cyklisté. A nepoužívejte zbytečně tolik vulgarit, opravdu to je k ničemu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *