Modlitebna Evangelické církve metodistické, Sbor Maranatha


Rubriky

Kostel Evangelistické církve metodistickéModlitebna nazývaná též Betlémská kaple, byla dle plánů pražského architekta Josefa Blechy postavena v letech 1926-1927. Základní kámen této svatyně Metodistické církve, která po příchodu z USA založila sbor v Plzni roku 1923, byl položen 28.10.1926. Stavba byla realizována v Husově ulici poblíž bývalého autobusového nádraží.
Stavba má moderní prosté pojetí bez dekorativních prvků a to jak v exteriéru tak i v interiéru. Slohově se pojetí nejvíce blíží kubismu, což je patrně nejmarkantnější na portálovém rámu tvořícím dominantu hlavního sálu či v jednoduché linii galerie.
Větší část kaple zabrala v 50. letech 20. století Vysoká škola strojní a elektortechnická, která zde zřídila svůj rektorát. Církev prostory zcela opouští v roce 1961, kdy je v budově zřízena rovněž katedra marxismu-leninismu.
Metodistická církev se do zanedbaného objektu vrátila v roce 1991.Následovala rekonstrukce, která se protáhla až do roku 2003. Dnes zde sídlí sbor Evangelické církve metodistické Maranatha.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *