Pomník J.K.Tyla v Lochotínském parku


Rubriky

Pomník T.K.Tyla v Lochotínském parku
V roce 1885 byl z iniciativy spolku Radbuza založen spolek pro zbudování pomníku, jehož 37 členů se poprvé na ustavující schůzi sešlo v dubnu téhož roku. Záměrem spolku bylo, aby pomník byl postaven poblíž právě budovaného Velkého divadla při jehož otevření měl být pomník odhalen. Ovšem činnost spolku nebyla příliš intenzivní a tak novým plánem přijatým v roce 1905 bylo položení základního kamene pomníku v příštím roce u příležitosti 50. výročí úmrtí J.K.Tyla a jeho odhalení v roce 100. výročí narození Tyla, tedy v roce 1908. Uvažována však byla již jiná umístění a to buď v samém západním závěru Jungmannovy dnešní Americké ulice proti vyústění ulice Tylovy a nebo v parku pod Velkým divadlem v dnešních Smetanových sadech. Třetím později zvažovaným umístěním byl počátek Husovy ulice. Diskuze o umístění a obecně liknavý přístup pokračoval, takže k položení základního kamene v posledně zmiňované lokalitě došlo až 8. června 1908, tedy v době, kdy měl být pomník odhalen. Na návrh pomníku byla vypsána soutěž v níž byla oslovena  řada významných sochařů té doby, mezi nimi i plzeňský mladý nadaný sochař Vojtěch Šíp. Návrh pomníku byl vytvořen v roce 1909, a po jeho přijetí definitivní podoba návrhu 1911. Z důvodu nedostatku financí a vypuknutí první světové války bylo odhalení naplánování až na rok 1926. Tento termín se již podařilo dodržet a tak byl pomník úspěšně realizován kamenickou firmou Jan Cingroš s celkovými náklady 265 tisíc korun.
Záhy však na nátlak veřejnosti bylo hledáno jiné, vhodnější umístnění pomníku, neboť v samém sousedství, zejména na severní straně Husovy ulice, byly nevzhledné stodoly užívané jako nejrůznější skladiště. V polovině roku 1938 bylo zvažováno opět umístění v horní části Jungmannovy, dnes Americké ulice. Válečné události to však znemožnily. K přestěhování pomníku došlo nakonec až roku 1951, a to v souvislosti s budováním autobusového nádraží v Husově ulici. Nové umístění bylo pod strání v Lochotínském parku.

5 komentářů

 1. Milan Zahn Autor článkuReagovat

  Jak jsem slíbil, pořídil jsem fotografie nového umístění pomníku na Mikulášském náměstí. Je umístěn v severozápadní části osy rekonstruovaného parku na Mikulášském náměstí. Dosud je instalován jen jeho základ, přičemž sochařské prvky budou instalovány v průběhu příštího roku.

 2. Milan Zahn Autor článkuReagovat

  Tak tedy situace je taková, že pomník bude na jaře či v létě 2012 nově instalován do parku na Mikulášském náměstí, kde bude na hlídanějším místě a především bude umístění ve vztahu k hrobu J.K.Tyla. Již v současné době by měly být v parku patrné základy tohoto pomníku. Pokusím se je co nejdříve zdokumentovat.

 3. Milan Zahn Autor článkuReagovat

  Dnes jsem si to byl omrknout a opravdu pomník je pryč. Zbyla jen hromada zeminy, kusů betonu a základová deska. Osobně bych tipoval, že se pomník dočká stejného osudu, jako ten na Mikulášském hřbitově, tedy konzervace, depozitáře a na původní místo bude umístěna kopie. Ale tuto úvahu se pokusím co nejdříve ověřit.
  Co se nabídky na Aukru týče, opravdu, nabídka zde byla, ovšem jednalo se jen o dobovou pohlednici pomníku a bohužel již prodanou.

 4. Milan Zahn Autor článkuReagovat

  Tak to nemám nejmenší tušení. Přiznám se, že v těch končinách jsem už nebyl hezky dlouho, ale pokusím se popátrat, co se děje. Osobně si myslím, že půjde o nějaké restaurování či nebo nějaký stavební výkon, který si to vyžádal. Myslím, že nabídka na aukru je bohapustá recese.

 5. Fronkova Anna Autor článkuReagovat

  Dnes,3O.11.2O11 jsem šla ul.Pod Vinicemi a zjistila jsem,že tam není pomník J.K.Tyla,můžete mi sdělit,kam byl přemístěn,Na aukru jsem našla nabídku odpoupit ho do poloviny prosince 2O11 za 45 \kč.Děkuji za odpověď.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *