Obchodní dům PRIOR

Obchodní dům PRIOR

Prior, K-Mart, Tesco. Tak se podle vlastníka či provozovatele označovala a označuje ikonická budova stojící na konci Americké třídy poblíž Hlavního vlakového nádraží, i budoucího nádraží autobusového, tedy na jednom z nejrušnějších míst Plzně. Jeden z prvních plnosortimentních obchodních domů ČSSR PRIOR (dříve byl realizován OD Hornát v Košicích a PRIOR Bratislava), byl veřejnosti otevřen 20. září 1968. Pokračovat„Obchodní dům PRIOR“

Druhý most u nádraží jde k zemi

Výluka tramvají na lince 1 a 2 avizovala, že čas jižního železničního mostu u hlavního nádraží přes Mikuláškou třídu se nachýlil. A opravu, dnes se dělníci pustili do demontáže a zde je krátké video ze snášení jednoho z mostních polí:

A k tomu jeden celkový přehledový obrázek. Vlevo dominantní nádražní kupole, vpravo neméně dominantní budova technologického zázemí, kterou v brzké době čeká rovněž demolice.

Na závěr si neodpustím pohled na rekonstruovaná nástupiště s nádražní budovou v pozadí evokující dojem, že tudy už nikdy vlak nepojede.

Omyl je pravdou. Jednou z posledních plánovaných fází rekonstrukce železničního uzlu Plzeň je i generální oprava celé historické nádražní budovy, která završí celé stavební úsilí kolem železnice v Plzni. Tomu však ještě budou předcházet další dílčí etapy, jako kuriózní přesmyk domažlické a chebské trati či úprava seřaďovacích nádraží Doubravka a Koterov.

Průběžné foto z rekonstrukce mostů Mikulášská

Na průběžných snímcích z dění okolo rekonstrukce mostů Mikulášská stojí za zmínku obnažení opěrné zdi původního mostu, který byl až do současné doby zakryt zeminou (na snímcích v pozadí).

Bližší  informace v hlavním článku Železniční mosty přes Mikulášskou ulici

 

Mosty u nádraží mizí

14.4.2017 započala demontáž severního mostu u nádraží. Pomocí bagru s pneumatickými nůžkami je ocelová mostní konstrukce podélně rozdělena na jednotlivé části (první vážila 85 tun, druhá pak 50 t), které k zemi snesl autojeřáb Terex Demag AC 500 společnosti APB. V neděli dopoledne byla na svém místě již jen jedna část, zatímco ostatní byly na zemi postupně rozřezávány a odváženy.

Pohled na severní most od nádraží


Pokračovat„Mosty u nádraží mizí“

Startuje rekonstrukce mostu generála Pattona

V letošním roce odstartuje mimo již zahájené rekonstrukce mostů v Mikulášské ulici i dlouho připravovaná rekonstrukce mostu Generála Pattona. Tedy, popravdě, ona už v tichosti začala. Již v prosinci totiž bylo předáno staveniště a teď se čeká na první práce. Ty by měly započít 13. března 2017 a trvat následujících 24 měsíců. Pokračovat„Startuje rekonstrukce mostu generála Pattona“

Železniční most Gambrinus

Železniční most přes čtyřproudovou ulici U Prazdroje byl vybudován někdy v 60. letech 20. století. Po zrušení nákladového nádraží v ulici U Prazdroje pozbyla jeho šíře bezmála 80 metrů smysl, neboť byly sneseny i koleje obslužné vlečky zabírající prakticky celou západní polovinu mostu. V souvislosti s tím je na jaro 2017 v rámci 2. etapy přestavby železničního uzlu Plzeň plánováno snesení 4 nosníků tohoto mostu.

Stav k 2.7.2015

Stav 2004-2006

Kolem nádraží

23. ledna 2017 započala dlouho připravovaná a avizovaná přestavba mostů v Mikulášské ulici u hlavního nádraží. Dříve než toto zákoutí resp. jeho stávající podoba zmizí v propadlišti dějin, pořídil jsem sadu fotografií ze všech možných i nemožných úhlů. Při té příležitosti jsem přidal i několik fotografií rekonstruovaného nádraží a rovněž i pár faktických informací. A pokud by měl někdo zájem o více než pár faktických informací, ZDE je k dispozici nepřeberná řada dokumentů obsahujících technické detaily celé stavby. Pokračovat„Kolem nádraží“